top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תלימור לב

דרך הגב שלי

עודכן: 1 בספט׳ 2023

אני יודעת שיש הרבה אנשים הסובלים מכאב גב. זה כאב חד, וקשה לחיות אתו.

הרבה שנים סבלתי מכאבי גב, הם התחילו בגיל צעיר, ונמשכו עם הפסקות לאורך שנים. דרך ארוכה עברתי עד למקום שכבר לא כואב. מה עזר לי?

אתחיל במה שלא עזר - כאשר הייתי בהריון ראשון הכאב בגב התעצם. לפעמים נאלצתי לשכב. הריונות לפעמים עושים את זה, במיוחד אם הגוף לא רגיל בתנועה. אז בכל ההריונות כאבתי ונזהרתי, כשנולדו הילדים תמיד היה את מי להרים על הידיים. אתן מכירות את זה, נכון? ויחד עם עבודות הבית, והדאגות, והעייפות... היו גם דאגות פרנסה. תקופה שהרגישה לא יציבה. אז זוהי בדיוק קרקע מצוינת לכאבי גב, ביחד עם הגטיקה. הרגשתי ש"אין לי גב בעולם". הייתי בטוחה שנגזר עלי לסבול מהכאבים האלו, או לעבור ניתוח כמו אמי.

כל שנה בערך הגב נתפס והכריח אותי להיות בשכיבה לכמה ימים, או במילים אחרות- לנוח. מה שלא הרשתי לעצמי בימים כתיקונם. כשהילדים היו קטנים היתה הרבה עבודה ומעט מנוחה. אני זוכרת שבשנים הראשונות לא הרשתי לעצמי לנוח צהריים. סחבתי סלי כביסה וסלי קניות, היו זמנים שחטבתי עצים לתנור העצים, והרמתי אין סוף פעמים את הילדים על הידיים. כשכאב המשכתי לעבוד, לא האמנתי שאפשר אחרת. ואז הגב נתפס....

עברו שנים והילדים גדלו, הגב קצת נח אך הנה, איזה יופי נולדה להם אחות קטנה ומתוקה:)

בכל פעם שהתחולל שינוי בחיי, הגב נהג להיתפס- בעיקר במעברי דירה (מכירים?) לאחר שבתי התגייסה הגב כאב מאד שנה שלמה. כן, ניסיתי לזמן מה לקחת משככי כאבים, ארקוקסיה וכדומה, אך הבטן הרגישה לא הסכימה לזה. חייתי עם הכאב: לקום בבוקר עם כאב ולשבת עם כאב, וללכת בכאב. אבל ככל שלמדתי טיפול בעצמי התחלתי להבין מה עומד מאחורי הכאב הזה.

עירעור האדמה והיציבות בחיים ובקשה לגב- תמיכה רגשית, כלכלית, מעשית.

בהתחלה עברתי טיפולים שעזרו לי בהדרגה. רפלקסולוגיה ועוד וגם פלדנקרייז אצל חגית הנפלאה.

גם זכיתי להיות בזוגיות חדשה. לא מציינים את זה הרבה, אך גם האהבה והאינטימיות עוזרות למנוע את הכאב.

השינוי האמיתי קרה ביום אחד בהיר של חורף. התחילה הקורונה ובתוך הסגר הראשון התחלתי לתרגל יוגה בזום. כאב הגב הלך ולא חזר יותר.

פשוט התחזקתי. הבנתי שזאת לא גזרת גורל, אפשר אחרת.

גם אם קורה שאני מתעוררת עם כאב גב לעיתים רחוקות, אני ממשיכה לתרגל בהקשבה ותוך יום יומיים המצב משתפר.

אז ככה התיידדתי עם הגב שלי, אני קשובה אליו והוא בדרכו מודה לי. כדי לתחזק אותו אני מתרגלת יוגה באופן יומיומי. וגם, מבינה שהכאב מגיע לא אחת ממצב רגשי לכן אני שואלת את עצמי- מה השתנה? מה התערער בעולמי? ורואה מה נחוץ לי כיצד להתייצב. לא תמיד הכל אפשרי אבל עצם הראיה של הצורך עוזרת.


עזרה ראשונה לגב כואב:

לבקש ולקבל עזרה ממשית בבית/בעבודה.

לנוח כמה ימים עם בקבוק חם באזור הכואב,

ללכת לטיפול פלדנקרייז, עיסוי או רפלקסולוגיה

מה עוד עוזר?

ללכת קבוע לטיפול רגשי

לסדר את העניינים הכספיים

לצאת להליכות מדי יום שלא מאמצות יותר מדי אבל מניעות את הגוף.

יוגה21 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

ראש כרוב

הראש הזה, הנמצא הכי גבוה בגוף זקוק לפעמים לחמלה. תראו אותו - מלא מחשבות, נפוח מחשיבות ורוצה לנהל את העולם... עניין מעייף מאד. הוא עייף, וכל כך רוצה לנוח ולשחרר, וכמה זה קשה. הנה לדוגמא - אלו שעובדים

Comments


bottom of page